04 Mayıs 2016 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gözler Yezidilerin tarihi mahkemesinde
24 Haziran 2013 Pazartesi 13:20

Gözler Yezidilerin tarihi mahkemesinde

Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru (Kelhok) köyü ve bunlara bağlı mezralarının içinde bulunduğu yaklaşık 10 bin dönüm arazisinin kararı yarın Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde verilmesi bekleniliyor.
Batman'ın Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru (Kelhok) köyü ve bunlara bağlı mezralarının içinde bulunduğu yaklaşık 10 bin dönüm arazisinin kararı yarın Batman 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde verilmesi bekleniliyor.
Saat 09.20'de başlayacak olan duruşmaya Sivil Toplum kuruluşları destek verecek. İlk duruşması 2 Şubat 2013 tarihinde yapılan toprak davasının ikinci mahkemesinde keşif karırı çıkmış ve 3. mahkemede ise keşif yapılarak 26 Haziran 2013 tarihine gün verilmişti. Türkiye ve Avrupa'da yaşayan yaklaşık 100 bin Yezidi vatandaşın gözü bu davaya çevrildi. Davanın kazanılması halinde emsal teşkil edeceği ve geri dönüşler için diğer Yezidi vatandaşlar için umut olabileceği belirtildi. Onlarca ailenin dönüş umudunun yapılacağı mahkemeye Beşiri ilçesine bağlı Kuşçukuru (Kelhok) köyü sakinlerinden olan Nedim Erkiş, Hikmet Erkiş, Salih Baran, Cemil Tuku, Kenan Erkiş, Galo Erkiş, Cemil Kezer, Hüseyin Ulucan ve Ziver Erkiş'in mahkemede hazır olacakları açıklandı.
 
"HER KESİMDEN DESTEK BEKLİYORUZ"
 
Her kesimden destek beklediklerini belirten Yezidi vatandaşların temsilcisi Nedim Erkiş, Batman ve bölgedeki aktif Sivil Toplum Kuruluşlarından destek sözü aldıklarını söyledi. Erkiş açıklamasının devamında; "Amacımız Yezidi vatandaşları için emsal teşkil edecek duruşmadan olumlu karar ile çıkmamızdır. Bunun için toplumun önde gelenlerinden, kanaat önderlerinden, Sivil Toplum kuruluşlarından ve bölge halklarının manevi desteğine ihtiyacımız var. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın geri dönüşlerle ilgili olarak yaptığı açıklama bizi umutlandırmıştır. Başbakanın anlamlı çıkışı Yezidi vatandaşların dönüşünü de hızlandıracaktır. Biz hiç kimsenin malına ve mülküne göz koymadık. Sadece hakkımızı arıyoruz. Hukuka ve adalete olan güvenimiz tamdır. Özellikle son 1 yılda bölgeye onun üzerinde Yezidi cenazesi defnedilmiştir. Buda toprak özlemimizin ölümde bile ayrılamayacağının en büyük göstergesidir."şeklinde açıklamada bulundu.
 
"AĞALAR DÖNMEMİZİ İSTEMİYOR"
 
Özelikle ağaların ve rantçı takımların Avrupa'dan dönmelerini istemediklerini belirten Yezidi vatandaşı Nedim Erkiş, her şeye rağmen halkın yanında olacaklarını söyledi. Erkiş yaptığı açıklamada; "Bizim köylerimize dönmemizi ağalar ve rantçılar istemezken, bölgenin mazlum ve ezilmiş halkı dönmemiz için ısrarcı oluyor. Buda bizlere çok büyük moral veriyor. Onun için tüm Batman ve bölge halkının mahkememize gelip bizlere destek vermesini bekliyoruz."dedi.
 

 

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
1